خانه / پرسشنامه / پرسشنامه اضطراب بک

پرسشنامه اضطراب بک

پرسشنامه اضطراب بک ، مقیاس ۲۱ ماده ای است که آزمودنی در هر ماده یکی از چهار گزینه ای را که نشان دهنده شدت اضطراب او است را انتخاب می کند.

هر یک از ماده های آزمون یکی از علایم شایع اضطراب (علایم ذهنی، بدنی و هراس) را توصیف می کند.

*نحوه نمره گذاری و تفسیر

نمره گذاری پرسشنامه اضطراب بک بر مبنای طیف لیکرت ۴ درجه ای است. گزینه های این طیف شامل هیچ یا اصلا، خفیف، متوسط و شدید می باشد. این گزینه ها به ترتیب نمرات ۰ – ۱ – ۲ – ۳ را دارا می گردند. در تفسیر پرسشنامه اضطراب بک بدینصورت است که هرچه نمره فرد بالاتر باشد، بیانگر تجربه اضطراب بیشتر در فرد می باشد.

*روایی و پایایی

مطالعات انجام شده نشان می دهند که این پرسشنامه از اعتبار و روایی بالایی برخوردار است. ضریب همسانی درونی آن (ضریب آلفا) ۰٫۹۲، اعتبار آن با روش بازآزمایی به فاصله یک هفته ۰٫۷۵ و همبستگی ماده‌های آن از ۰٫۳۰ تا ۰٫۷۶ متغیر است.

-توضیحات لازم در مورد روایی و پایایی در فایل گنجانده شده است.

*نکته

– اضطراب یا تشویش یا دلشوره عبارت است از یک احساس منتشر، ناخوشایند و مبهم هراس و نگرانی با منشأ ناشناخته، که به فرد دست می‌دهد و شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است. همه انسان‌ها در زندگی خود دچار اضطراب می‌شوند، ولی اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل‌ساز است. تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهند که اضطراب در طبقات کم‌درآمد و افراد میان‌سال و سال‌خورده نسبت به بقیه افراد بیشتر دیده می‌شود.

– ارزیابی علایم اضطراب در تشخیص گذاری ها و درمان از اهمیت خاصی برخوردار است. هرچند مقیاس های زیادی تا کنون با توجه به دیدگاه های مختلف پدید آمده است مثل کاستلو، اندلر، زونگ. اما بررسی این مقیاس ها نشان می دهد که احتمالا مشکلاتی در مفهوم سازی نظری و ویژگی های روش شناختی آنها وجود دارد. با توجه به این مشکلات آیرون برگ و همکارانش (۱۹۹۰). پرسشنامه اضطراب بک (BAI) را معرفی کردند که به طور اختصاصی علایم شدت اضطراب بالینی را در افراد می سنجد.

مشخصات پرسشنامه اضطراب بک :

دستورالعمل اجرا و شیوه نمره گذاری : دارد

تعداد صفحه:۳

نوع فایل:word

روایی و پایایی: دارد

منبع:دارد

جهت دانلود پرسشنامه اضطراب بک بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 35,000 – خرید و دانلود فایل

درباره رامین جمشیدی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS-21

پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS-21

پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS-21 ، برای سنجش سازه‌های روانشناختی افسردگی، اضطراب و استرس ساخته ...