خانه / پرسشنامه / پرسشنامه طرحواره یانگ فرم کوتاه

پرسشنامه طرحواره یانگ فرم کوتاه

پرسشنامه طرحواره یانگ فرم کوتاه (THE SCHEMA QUESTIONNAIRE (SHORT FORM  توسط یانگ وبراون در سال ۲۰۰۱ وسیله ای خود گزارشی است به منظور ارزیابی طرح واره ها است ، این پرسش نامه دارای دو فرم بلند با ۲۰۵سئوال و فرم کوتاه ۷۵ سئوال می باشد. در فرم کوتاه پرسشنامه طرح واره  YSQ  که برای اندازه گیری ۱۵ طرح واره ناسازگار اولیه براساس فرم بلند ساخته شده است.هر سئوال روی یک مقیاس لیکرت۶درجه ای است.
کاملاً غلط ۱
تقریباً غلط ۲
بیشتردرست تاغلط ۳
اندکی درست ۴
تقریباً درست ۵
کاملا ًدرست ۶

نمره ای رابرمبنای این که هر سئوال تا چه اندازه ای توصیف کننده وی است ،رتبه بندی می کند و نمره بالا نشان دهنده وجود طرح واره ناسازگار اولیه در بیمار است. در بیشتر مواقع از پرسشنامه بعنوان تکلیف خانگی استفاده می کند و آنرا به بیمار می دهد که درجلسه بعدی آن تحویل بدهد. سئوالات پرسش نامه براساس طرح واره ها گروه بندی شده اند . مقابل هر گروه از جمله ها ، یک کد دو حرفی وجود دارد که نشان می دهد کدام طرح واره اندازه گیری شده اند.

بررسی های متعددی درباره ویژگی های روان سنجی پرسشنامه (YSQ-SF ) انجام شده است.اولین پژوهش جامع درباره ویژگی های روان سنجی این پرسشنامه توسط اسمیت و همکاران انجام شده است. در این پژوهش برای هر طرح واره ناسازگار اولیه ضریب آلفایی از ۸۳/.(برای طرح واره خود تحول نیافته/گرفتار)تا۹۶/.(برای طرح واره نقص/شرم)به دست آمدوضریب بازآمایی در جمعیت غیربالینی بین۵۰/.تا۸۲/.بود.همچنین آنها نشان دادند که این پرسشنامه بامقیاس های ناراحتی روان شناختی ،احساس ارزشمندی،آسیب پذیری شناختی نسبت به افسردگی و نشانه شناسی اختلالات شخصیت ،روایی همگرا وافتراقی خوبی نشان داده است.

مشخصات پرسشنامه طرحواره یانگ فرم کوتاه YSQ

هدف:سنجش طرح واره های ناسازگار اولیه

اعتبار و روایی: دارد

تعداد صفحات:۱۳

شیوه نمره گذاری : دارد

نوع فایل:word

جهت دانلود پرسشنامه طرحواره یانگ فرم کوتاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 40,000 – خرید و دانلود فایل

 

درباره مدیریت سایت

2 دیدگاه

  1. سلام و عرض ادب .‌
    من پرسشنامه رو خریداری کردم ولی هنوز برای من لینک ارسال نشده . میشه لطفا راهنمایی بفرماید؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS-21

پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS-21

پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS-21 ، برای سنجش سازه‌های روانشناختی افسردگی، اضطراب و استرس ساخته ...