خانه / پرسشنامه / سیاهه رفتاری کودک CBCL آخنباخ نسخه والدین

سیاهه رفتاری کودک CBCL آخنباخ نسخه والدین

سیاهه رفتاری کودک CBCL آخنباخ نسخه والدین موازی آخنباخ ASEBA بوده و مشکلات کودکان و نوجوانان را در ۸ عامل اضطراب/ افسردگی، انزوا/ افسردگی، شکایت های جسمانی، مشکلات اجتماعی، مشکلات تفکر، مشکلات توجه، نادیده گرفتن قواعد و رفتار پرخاشگرانه ارزیابی می کند. دو عامل نادیده گرفتن قواعد و رفتار پرخاشگرانه عامل مرتبه دوم مشکلات برون سازی شده را تشکیل می دهند.این پرسشنامه مشکلات عاطفی- رفتاری و همچنین توانمندی ها و شایستگی های تحصیلی و اجتماعی کودکان ۱۸-۶ سال را از دیدگاه والدین مورد سنجش قرار می دهد و نوعاً در ۲۰ الی ۲۵ دقیقه تکمیل می شود.

سیاهه ی رفتاری کودکان (CBCL) ابزاری است که توسط یکی از والدین یا فرد دیگری که با شایستگی ها و مشکلات رفتاری کودک به خوبی آشناست تکمیل می گردد. این ابزار را هم می توان به صورت خودگزارشی و هم به صورت مصاحبه اجرا کرد. همچنین CBCL را می توان به منظور اندازه گیری تغییرات رفتاری کودک در زمان یا به دنبال درمان مورد استفاده قرار داد.

ضرایب کلی اعتبار فرم هاي CBCL با استفاده از آلفاي کرونباخ ۹۷/۰ و با استفاده از اعتبار بازآزمایی ۹۴/۰ گزارش شده است. روایی محتوایی (انتخاب منطق سؤالات و استفاده از تحلیل کلاس یک سؤالات)، روایی ملاکی (با استفاده از مصاحبۀ روان پزشکی با کودک و نیز همبستگی با مقیاس CSI-4) و روایی سازه (روابط درونی مقیاس ها و تمایز گذاري گروهی) این فرم ها مطلوب گزارش شده است (آخنباخ و رسکورلا، ۲۰۰۷).

مشخصات سیاهه رفتاری کودک CBCL آخنباخ نسخه والدین

دستور العمل اجرا و شیوه نمره گذاری : دارد
تعداد صفحه: ۱۰
نوع فایل:word
روایی و پایایی: دارد
منبع:دارد

جهت دانلود سیاهه رفتاری کودک CBCL آخنباخ نسخه والدین بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 45,000 – خرید و دانلود فایل

 

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پرسشنامه استرس شغلی هلریگل و اسلوکام

پرسشنامه استرس شغلی هلریگل و اسلوکام

پرسشنامه استرس شغلی هلریگل و اسلوکام طبق تعريفي كه توسط انستيتو ملي ايمني و سلامت کار ...