خانه / تحقیق / نقش تقصیر در مسئولیت مدنی

نقش تقصیر در مسئولیت مدنی

نقش تقصیر در مسئولیت مدنی:مفهوم تقصير، همانند ساير پديده هاي اجتماعي، در حال حركت و تغيير است و بايد آن را تابعي از عدالت شمرد؛ عدالتي كه اقتضاي آن با تغيير شرايط زندگي دگرگون مي شود. عوامل مادي و اقتصادي و فلسفي و اجتماعي هر كدام در تغيير شرايط زندگي سهمي مؤثر دارد؛ ولي، جز در موارد استثنايي و انقلابي، عوامل اقتصادي و مادي در اين حركت پيشتاز است و توجيه مناسب اخلاقي و فلسفي را به دنبال خود مي كشد.

در اين فرايند تاريخي، تعريف هاي تقصير را مي توان به سه گروه اصلي تقسيم كرد:

۱٫ گروهي كه در آن تقصير له عنوان مجازات كار نامشروع عنوان مي شود؛ مكافات گناه است و تابعي از عدالت كيفري.۲٫ گروهي كه در آن تقصير عامل حمايت از حق برتر است؛ تركيبي از عدالت توزيعي و كيفري، به بيان ارسطو.۳٫ گروهي كه تقصير را بر مبناي مصلحت و تدبير تميز مي دهد يا معيار آن سود و زيان كار زيانبار است.

حقوق مسؤوليت مدني، به ويژه در مورد توليد و عرضه كالا، متمايل به گروه سوم است، هر چند كه از آثار دو گروه نخست هنوز نرسته و سنت ديرين را حفظ كرده است.مسئولیت مدنی به دو شاخة قهری و قراردادی تقسیم می‌شود. مسئولیت مدنی قهری به نقض تعهّدات قانونی یا عرفی شخص در عرصة اجتماع اختصاص دارد، اما مسئولیت مدنی قراردادی به جبران خسارتهای ناشی از نقض تعهّد قراردادی ناظر است.مفهوم و نقش تقصیر در این دو گونه مسئولیت، از مسائلی است که به لحاظ عدم صراحت قوانین و مقررات مربوط از یک‌سو و قانونگذاریهای متشتت و پراکنده از سوی دیگر، همواره مورد اختلاف حقوق‌دانان بوده است. تبیین مفهوم تقصیر و همچنین نقش تقصیر در تحقّق مسئولیت در این دو حوزه، مسئله‌ای کلیدی و تعیین‌کننده در روشن ساختن نقاط اشتراک و افتراق دو نوع مسئولیت مدنی قهری و قراردادی است.

مشخصات فایل نقش تقصیر در مسئولیت مدنی

تعداد صفحات:۵۲

محتوا:شامل کلیه فصول تحقیق(کار تحقیق)

نوع فایل:word

لیست منابع: دارد

جهت داتلود فایل نقش تقصیر در مسئولیت مدنی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 155,000 – خرید و دانلود فایل

 

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

جرم زورگیری با سلاح سرد

جرم زورگیری با سلاح سرد: سنین نوجوانی و جوانی که سال‌های بسیار پرشوری در سال‌های ...