خانه / پرسشنامه / پرسشنامه اضطراب زانک

پرسشنامه اضطراب زانک

پرسشنامه اضطراب زانک  داراي۲۰ سوال چهار گزینهاي بوده و بر مبناي نشانگان بدنی– عاطفی اضطراب تهیه شده است. به منظور ساختن این مقیاس از ملاکهاي تشخیصی استفاده شده که با شایعترین ویژگیهاي اختلال اضطرابی مطابق و هماهنگ هستند، یعنی مصا هاي بالینی مراجعین مضطرب را به صورت مشروح ضبط کرده و بعداً از تک تک موارد مطروحه در ساخت آزمون استفاده کرده اند ملاکهاي تشخیصی S.A.Sداراي ۵ نشانه عاطفی و۱۵ نشانه بدنی است.

نشانگان عاطفی اضطراب :
۱٫ تشویش و عصبانیت
۲٫ ترس
۳٫ وحشت و هراس
۴٫ عدم انسجام روانی
۵٫ بیم و هراس ناشی از انتظار یک پیشامد نامطلوب

نشانگان جسمی اضطراب
۱٫ لرزش ۹٫ تپش قلب
۲٫ ناراحتی و دردهاي بدنی ۱۰٫ گیجی
۳٫ تهوع و استفراغ ۱۱٫تکرر ادرار
۴٫ تنگی نفس ۱۲٫عرق کردن
۵٫ احساس بیحسی و مور مور شدن ۱۳٫ بر افروختگی چهره
۶٫ ضعف و سستی ۱۴٫ بیخوابی
۷٫ ضعف و خستگی زودرس ۱۵-بختک زدگی
۸٫ بیقراري و ناآرامی

امتیاز این مقیاس نسبت به مقیاسهاي مشابه در این است که مراجع کمتر میتواند شیوه خاصی را در جوابهایش دنبال کند. زیرا از ۲۰سوال استفاده شده در مقیاس تعدادي از سوالات ) ۱۶سوال( بر نشانگان مثبت و برخی دیگر ) ۴سوال( بر نشانگان منفی تاکید دارد )سوالات ۵،۹،۱۳،۱۹٫( براي آنکه پاسخگو جوابهاي علامت زده خود را مورد تجدیدنظر قرار ندهد به جاي پاسخهاي بلی و خیر )که در اکثر پرسشنامه ها رایج است( از ستونهاي هیچگاه یا به ندرت، گهگاه، بیشتر اوقات و دائم یا تقریباً همیشه استفاده شده است.

به حسن دیگر این مقیاس این است که مقیاس رتبه اي را به فاصله اي تبدیل کرده )با استفاده جه از مقیاس در بندي که صفات کیفی را به کمی تبدیل میکند( و آزمون را به یک آزمون پارامتریک تبدیل ساخته است، لذا در آزمون آماري جهت برآورد جامعه از روي نمونه میتوان از روشهاي پیشرفتهتر و دقیقتري استفاده کرد. موقع استفاده از این مقیاس از پاسخگو خواسته میشود که به هر یک از ۲۰سوال براساس اینکه در خلال هفته گذشته تا چه اندازهاي در مورد وي صدق میکند پاسخ دهد. مقیاس S.A.Sبگونهاي ساخته شده است که افرادي که اضطراب کمتري دارند نمره کمتر و آنهائی که اضطراب بیشتري دارند نمره بالاتري را در این مقیاس دریافت میکنند.

پرسشنامه اضطراب زانک.

Self rating anxiety scale

روایی و اعتبار :دارد

روش نمره گذاری و دستور العمل اجرا :دارد

تعداد صفحه: ۶

پروفایل :دارد

نوع فایل:word

جهت دانلود پرسشنامه اضطراب زانک بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 30,000 – خرید و دانلود فایل

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

راهنمای تست رورشاخ

راهنمای تست رورشاخ

راهنمای تست رورشاخ: آزمون رورشاخ يك آزمون فرافكنی متشكل از ده لكه‌ی جوهر به اشكال ...