خانه / پرسشنامه / مقیاس شیوه برخورد در اختلافات زناشویی اشتراوس و همکاران

مقیاس شیوه برخورد در اختلافات زناشویی اشتراوس و همکاران

مقیاس شیوه برخورد در اختلافات زناشویی اشتراوس و همکاران:هرقدرهم که زوجین با هم خوب باشند، باز هم در زندگی زمانهایی وجود دارد که باهم اختلاف پیدا می کنند و ازیکدیگر دلخور می شوند، از هم انتظارات متفاوتی دارند، یا به علت قرار داشتن در وضعیت روانی نامساعد یا خستگی و دلایل دیگر با هم به مشاجره می پردازند. به علاوه هر زوج راهکارهای متفاوتی رابرای حل اختلافات خود به کار می برند. در این پرسشنامه فهرستی از رفتارهایی که ممکن است در زمان مشاجره رخ دهند، ارايه شده است.

مقیاس شیوه های برخورد در اختلافات زناشویی،نسخه تجدید نظر شده ی مقیاس مقیاس روشهای برخورد دراختلافات زناشویی است که درسال ۱۹۹۶ توسط اشتراوس ،هامبی ،بونی، مک کویوشوکرمن به منظور ارزیابی پنج خورده مقیاس خشونت جسمی، خشونت روانی،آزار جنسی،آزار کلامیو آسیب ساخته شده است.دراین مقیاسبه منظور سنجش زیر مقیاس آزار جنسی از ۷عبارت،خشونت جسمی ۱۲ عبارت،خشونت روانی(عاطفی ۷عبارت،آزار کلامی ۶عبارت وآسیب از۶ عبارت استفاده شده است.زیر مقیاس آزار جنسی شامل ۳سطح آزار(اصرار،تهدید به خشونت،خشونت عملی)و ۳نوع فعالیت جنسی(تناسلی،مقعدیودهانی)است.زیرمقیاس آزار کلامی نیزبه دو سطح عاطفی وشناختی تقسیم شده است.

روش نمره گذاری
از آنجایی که عبارات این آزمون به صورت زوج بیان شده است،یعنی هر عبارت هم نحوه ی برخورد آزمودنی وهم نحوه ی بر خورد همسر وی را مورد ارزیابی قرار می دهد،برای ارایه ی عبارات مربوط به مقیاس عدد مربوط به زوج عبارات آمده است.

روایی و پایایی
پایایی: همسانی درونی این مقیاس که به وسیله یضریب آلفای کرنباخ اندازه گیری شده بیناز۷۹%تا ۹۵% گزارش شده است.
اعتبار:اعتبار همزما این مقیاس از طریق مقایسه ی پاسخ هایی که زن وشوهرها به طور جداگانه به این پرسشنامه داده اندبه دست آمده است.همبستگی نمرات زن وشوهرها در دامنه ای از۱۹%تا ۸۰%وبا میانگین ۴۰%قرار داشت. کمترین همبستگی در مقیاس خشونت کلامی وبیشترین همبستگی در مقیاس خشونت جسمانی مشاهده شد.

مشخصات مقیاس شیوه برخورد در اختلافات زناشویی اشتراوس و همکاران

روایی و اعتبار :دارد
روش نمره گذاری و دستور العمل اجرا :دارد
تعداد صفحه:۸
نوع فایل:word

جهت دانلودمقیاس شیوه برخورد در اختلافات زناشویی اشتراوس و همکاران بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 35,000 – خرید و دانلود فایل

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پرسشنامه استرس شغلی الیوت

پرسشنامه استرس شغلی الیوت

پرسشنامه استرس شغلی الیوت: استرس یک واکنش فیزیولوژیکی (جسمانی) و روانی است که در هنگام ...