خانه / تحقیق / اثر اذن ولی در نکاح

اثر اذن ولی در نکاح

اثر اذن ولی در نکاح: نقش خانواده در تأمين امنيت و سلامت جامعه از اهميت زيادي برخوردار است. از اين رو، اسلام با هدف تأمين سلامت و سعادت جامعه، شرايطي را براي تشكيل خانواده و انعقاد عقد ازدواج تعيين كرده تا از اين طريق ضامن سلامت جامعه باشد. در ميان شرايط حاكم بر ازدواج، آنچه امروزه به شدت مورد ترديد قرار دارد، ولايت پدر و جد پدري بر رشيده باكره است. مقاله حاضر به بررسي قلمرو ولايت پدر و جد پدري در نكاح فرزندان، پرداخته است.

بررسي روايات و اقوال فقها، نشان مي‌دهد كه ولايت پدر و جد پدري بر اولاد صغير به‌ دليل جنبه حمايتي داشتن، مسلّم و پذيرفته شده ‌است، ولي اعمال اين ولايت شرايطي دارد كه مهم‌ترين آنها، رعايت مصلحت مولي عليه است. در مورد فرزندان بالغ ذكور نيز همه به عدم ولايت ولي قهري معتقدند با اين حال، در مورد ثبوت ولايت ولي بر باكره رشيده اختلاف نظر وجود دارد. هدف اصلي اين مقاله، بررسي ولايت ولي بر باكره رشيده مي‌باشد.

اين پژوهش قصد دارد اذن ولي در نکاح از ديدگاه فقهاي اماميه و شافعیه در حقوق ايران بررسي کرده و با کنکاش در مفاهيم الفاظي مانند اذن ، اجازه ، باکره ولی و ولايت اين مسئله را به تفضيل مورد بحث قرار دهد. شايد ازدواج دختر بالغه باکره با اذن پدر يا جدپدري باعث گردد افرادي گمان کنند؛ اسلام دختر بالغه باکره را محجور شمرده و او را نيازمند به اذن ولي ميداند ليکن چنين نمي‌باشد و هدف از اذن اين است که از علم و تجربه پدر و جدپدري استفاده نمايد تا در آينده زندگي موفقي داشته باشد.. در قانون مدني، ماده‎۱۰۴۳‎ ازدواج دختر بالغ را موقوف به اذن ولي مي‌داند که البته تغييراتي در اين ماده قانوني نسبت به ماده قانوني سابق انجام شده است.

مشخصات فایل اثر اذن ولی در نکاح

اثر اذن ولی در نکاح

تعداد صفحات:۲۸

نوع فایل: word

کار تحقیقی ۱و۲

جهت دانلود اثر اذن ولی در نکاح بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 140,000 – خرید و دانلود فایل

 

 

 

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

جرم زورگیری با سلاح سرد

جرم زورگیری با سلاح سرد: سنین نوجوانی و جوانی که سال‌های بسیار پرشوری در سال‌های ...