خانه / پرسشنامه / مقیاس اضطراب اجتماعی نوجوانان-SASA

مقیاس اضطراب اجتماعی نوجوانان-SASA

مقیاس اضطراب اجتماعی نوجوانان-SASA به بررسی گونه ای از اختلالات اضطرابی که در دوره نوجوانی شایع است می پردازد. اضطراب اجتماعی (ترس مرضی اجتماعی) یکی از شایعترین اختلالات اضطرابی نوجوانان به شمار میرود. اضطراب اجتماعی دلشوره شدید و طولانی در موقعیتهای اجتماعی یا اجرایی (مانند ورزش کردن،تکنوازی کردن ، یا امتحان مهمی را دادن) می باشد که ممکن است باعث خجالت شود یا امکان این وجود دارد که دیگران فرد را به طور منفی ارزشیابی کنند.

تمامی نوجوانان در بعضی مواقع در موقعیتهاي اجتماعی احساس نگرانی می کنند و دوست ندارند دیگران فکر بدی در مورد آنها بکنند، ولی برای بعضی نوجوانان اضطراب اجتماعی رنج زیادي به همراه دارد و از حضور و مشارکت آنها در فعالیتهاي روزمره جلوگیري میکند. نوجوانان مبتلا به اضطراب اجتماعی، ممکن است در مورد آنچه مردم درباره آنها فکر میکنند یا درباره آنچه انجام میدهند یا شرم آور و تحقیرآمیز بودن آنچه میگویند، به شدت نگران شوند؛ممکن است تصور کنند که هر اشتباهی به یک فاجعه می انجامد، و باعث این میشود که معلمانشان سر آنها داد بزنند یا دوستانشان براي هیچوقت دیگر با آنهابه گردش و تفریح نروند.

اضطراب اجتماعی میتواند اختصاصی و یا فراگیر باشد. اضطراب اجتماعی اختصاصی به این معنی است که شخص تنها یک ترس اجتماعی دارد. متداولترین اضطراب اجتماعی اختصاصی ترس از صحبت کردن در جمع است. یعنی نوجوان زمانی به شدت مضطرب میشود که مجبور است در کلاس سخنرانی کند یا جواب پرسشهای معلم رابدهد. اضطرابهاي اجتماعی اختصاصی معمول دیگر شامل ترس از استفاده از دستشوئی عمومی، امتحان دادن، سرخ شدن در جمع، یا در هنگام غذا خوردن دچار خفگی شدن یا غذا را ریختن است.

روایی و اعتبار :دارد.
روش نمره گذاری و دستور العمل اجرا :دارد.
تعداد صفحه:۶
نوع فایل:word

 

جهت دانلود مقیاس اضطراب اجتماعی نوجوانان-SASA بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 25,000 – خرید و دانلود فایل

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پرسشنامه افتراقی مردانگی اوبورن ADAMS

پرسشنامه افتراقی مردانگی اوبورن ADAMS

پرسشنامه افتراقی مردانگی اوبورن ADAMS: داراي ۶۰ سوال بوده و هدف آن سنجش سنجش نگرش ...