خانه / پرسشنامه / آزمون کفایت اجتماعی

آزمون کفایت اجتماعی

آزمون کفایت اجتماعی: تاریخچه اصطلاح کفایت اجتماعی به دوره رنسانس و اصلاح اجتماعی(سالهای حوالی دهه ۱۸۰۰) بر میگردد.درآن زمان قانون گذاری های مربوط به افراد معلول به کوشش در فهم روابط بین افراد عقب مانده و سایرین منجر شد.فهم این روابط مستلزم تعیین میزان کفایت ها و مهارتهای اجتماعی افراد عقب مانده بود. ظهور آزمونهای هوش در سالهای ۱۹۰۰ میلادی برای مدتی توجه متخصصین را بر تعریف تک معیاری عقب ماندگی ذهنی یعنی تکیه بر نمرات هوشبهر جلب کرد.

سالها قبل از آنکه نقش رفتارهای انطباقی در ارزیابی عقب ماندگی ذهنی، به نحو گسترده ای مورد شناسایی قرار بگیرد، دال( ۱۹۴۰) در معیارهای که برای عقب ماندگی ذهنی ارائه داد، عدم کفایت اجتماعی را به عنوان اولین و مهمترین معیار تشخیص قلمداد کرد. او کفایت اجتماعی را ” توانایی عملکرد انسان در اجرای استقلال شخصی و مسئولیت پذیری اجتماعی یا به عبارت بهتر، توانایی مراقبت از خود و یاری رساندن به مراقبت از دیگران” تعریف کرد و برای ارزیابی آن مقیاس بلوغ اجتماعی واینلند را ابداع کرد.

مدل چهار بعدی کفایت اجتماعی
مدل چهار بعدی کفایت اجتماعی توسط فلنر و دیگران در سال ۱۹۹۰ پیشنهاد گردید. یکی از اهداف اصلی این مدل ارئه مفهوم سازی نظام مند تری از کفایت اجتماعی و عناصر سازنده آن ارائه بدهد.
مدل چهارآمایه فراگیر از مهارتها، توانایی ها، و ظرفیتها را پیشنهاد می کند که عناصر محوری کفایت اجتماعی را تشکیل می دهند. این آمایه های مهارتی عبارتند از:
۱٫ مهارتها و توانایی های شناختی
۲٫ مهارتهای رفتاری
۳٫ کفایتهای هیجانی
۴٫ آمایه های انگیزشی و انتظار(راینیکه، ۱۹۹۴).

ویژگی دیگر مدل از تعریفهای کفایتهای اجتماعی حاصل میشود که بر اهمیت تبادل های شخص – محیط به منظور فهم کفایت اجتماعی و مضامین انطباقی آن تاکید دارند(زیگلر و تریکت، ۱۹۶۸؛ به نقل از راینیکه، ۱۹۹۴). این وجه از مدل با میزان تناسب بین محتوا و شکل رفتارهایی که رخ می دهند و ویژگی های زمینه هایی که در آنها موقعیت انطباقی انتظار می رود، ارتباط دارد.

چهارچوب مفهومی چهاربخشی مهارتها و توانایی های محوری زیرساز کفایت اجتماعی که توسط فلنر و دیگران(۱۹۹۰) مطرح شده است، به طور بالقوه مضامین مهمی برای سنجش دارد. به ویژه به نظر می رسد فهم مناسب کفایت اجتماعی مستلزم بررسی نیمرخ ظرفیتهای کودک یا نوجوان در آمایه کاملی از حوزه های محوری است(برای پرسشنامه مقدماتی، ۶۸ سوال طرح شده بود که پس از تحلیل سوال ها ،سوال ۲۱ حذف شد).پرسشنامه حاضر یک پرسشنامه ۴۷ سوالی می باشد که بر اساس نظریه فلنر ساخته شده و چهاربعد مهارتها و توانایی های شناختی ، مهارتهای رفتاری، کفایتهای هیجانی، آمایه های انگیزشی و انتظار را می سنجد.

مشخصات آزمون کفایت اجتماعی

روایی و اعتبار :دارد

روش نمره گذاری و دستور العمل اجرا :دارد

تعداد صفحه: ۲۲

جداول هنجاریابی : دارد

نوع فایل:word

جهت دانلود آزمون کفایت اجتماعی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 40,000 – خرید و دانلود فایل

 

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پرسشنامه سبک زندگی کارآمدی وزن کلارک و همکاران WEL

پرسشنامه سبک زندگی کارآمدی وزن کلارک و همکاران WEL

پرسشنامه سبک زندگی کارآمدی وزن کلارک و همکاران WEL توسط کلارک ، آبرامز ، نیایورا ...