خانه / پرسشنامه / پرسشنامه شخصیتی MMPI فرم کوتاه ۷۱ سوالی

پرسشنامه شخصیتی MMPI فرم کوتاه ۷۱ سوالی

پرسشنامه شخصیتی MMPI فرم کوتاه ۷۱ سوالی یکی از مهمترین م معتبرترین پرسشنامه هایی است که با روش استفاده از ملاک خارجی تهیه شده است. پژوهشهای ولش و دالسترام، که در مجموعه ای انتشار یافته است، نشان می دهد که MMPI بیش از هر پرسشنامه ای در مورد استفاده از بیمارستانها ،کلینیک ها و مراکز بهداشت روانی بوده است و توانسته مشوق پژوهشهای علمی باشد.از سال ۱۹۴۰ تاکنون هزاران مقاله پژوهشی ، درباره این پرسشنامه در تشخیص و ارزشیابی شخصیت به چاپ رسیده است.
این پرسشنامه را به سال ۱۹۴۳ هاتاوی و مک کینلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته اند. برای اجرای فرم ۵۶۵ سئوالی آن به زمانی حدود یک ساعت نیاز است. این پرسشنامه را هم بطور فردی و هم بطور گروهی می توان اجرا کرد.فرمهای گوناگون این پرسشنامه را می توان اجرا کرد.فرمهای گوناگون این پرسشنامه در گروه های سنی بالاتر از ۱۶ سال یا افرادی که حداقل ۸ کلاس تحصیلات دارند اجرا کرد.

 

نمره گذاری این پرسشنامه، که در حال حاضر ۵۶۵ سوال دارد، برای ۱۰ میزان بالینی و چهار میزان روایی صورت می گیرد.

الف)میزانهای روایی
میزان استفهام(۸)- تعداد سوالاتی که آزمودنی آنها را بدون جواب گذاشته است.
L- یا میزان دروغ سنجی که سادگی و تحجر فکری یا دروغ گویی آزمودنی را نشان می دهد.
F- بیشتر نمودار آشفتگی فکری و خود کم انگاری است.
K- جنبه های دفاعی آزمودنی را نشان می دهد و درعین حال برای تصحیح بعضی میزانهای بالینی نیز به کار میرود. در نمره گذاری آزمون ابتدا مقادیر مختلف K را به بعضی میزانها می افزاید و بعد نیمرخ روانی آزمودنی را رسم می کنند.
ب) میزانهای بالینی
۱٫ هیپوکندری
۲٫ افسردگی
۳٫ هیستری
۴٫ سایکوپاتی
۵٫ ویژگی های مردانه-زنانه
۶٫ پارانویا
۷٫ پسیکاستنی
۸٫ اسکیزوفرنیا
۹٫ هیپومانی
۱۰٫ درون گرایی

فرم اصلی پرسشنامه MMPI را تا بحال تعداد زیادی از متخصصان در ایران به کار برده اند که باید آن را معلول نیاز فوری و مبرم ما به آزمونهای روانی به خصوص نیاز به وسایلی دانست که ما را در تشخیص و ارزشیابی شخصیت افراد ایرانی کمک کند.متاسفانه باید اذعان داشت که کاربرد فرم اصلی این پرسشنامه مانند هر آزمون خارجی دیگر مغایر با مبانی و اصول علمی روانسنجی و ارزشیابی شخصیت بوده است.کاربرد آزمونهای ترجمه شده خارجی ، بخصوص آزمونهای ارزشیابی شخصیت و تشخیص مشکلات عاطفی، باید بر پژوهشهای اختصاصی در زمینه محتوای این قبیل آزمونها، نحوه اجرا، نمره گذاری، تفسیر و بطور کلی میزان کردن آنها برای جمعیت ایرانی مبتنی باشد. در کاربرد پرسشنامه ها باید نظام ارزشهای ایرانی، شرایط فرهنگی، اجتماعی پشتوانه ها و سوابق تجربی آزمودنی ، معتقدات و یادگیری های خاص اجتماعی آنها را درنظر داشت. بازخورد و برداشت افراد جامعه ما از آزمونها و بخصوص از پرسشنامه ها را به خصوص هنگامی که محتوای پرسشها موارد کاملاً نامانوس و فرهنگ بسته ای را مطرح میسازد، نمی توان نادیده گرفت.

مشخصات پرسشنامه شخصیتی MMPI فرم کوتاه ۷۱ سوالی

The Minnesota Multiphasic Personality Inventory

روایی و اعتبار :دارد

روش نمره گذاری و دستور العمل اجرا :دارد

تعداد صفحه: ۵۳

پروفایل :دارد

نوع فایل:word

جهت دانلود پرسشنامه شخصیتی MMPI فرم کوتاه ۷۱ سوالی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

RIAL 59,000 – خرید و دانلود فایل

 

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پرسشنامه سبک زندگی کارآمدی وزن کلارک و همکاران WEL

پرسشنامه سبک زندگی کارآمدی وزن کلارک و همکاران WEL

پرسشنامه سبک زندگی کارآمدی وزن کلارک و همکاران WEL توسط کلارک ، آبرامز ، نیایورا ...